dansk english Facebook Twitter

Et håb for Immacula Jeanty og hendes børn

Video om ActionAids indsats i Haiti: Et håb for Immacula Jeanty og hendes børn. ActionAids pressechef Sarah Gillam fortæller i et blogindlæg fra Haiti om familien og situationen i landet.

Af Sarah Gillam, pressechef i ActionAid International

03. februar 2010



42-årige Immacula Jeanty rører et måltid kendt som "la bouille" sammen af mel, sukker og vand til sine børn, blot få sekunder efter at have modtaget en af vore nødhjælpspakker. Hendes tre-årige søn Peterson sluger skefuld efter skefuld og skraber hvad han taber af sine bukser uden at stoppe én eneste gang. Da han er færdig, falder han tilbage på en pude. Den dreng var sulten!

Immacula Jeantys søn Peterson sluger skefuld efter skefuld, da hans mor har fået nødhjælp til at kunne tilberede et måltid "bouille", foto:  Charles Eckert/ActionAid.
Immacula Jeantys søn Peterson sluger skefuld efter skefuld, da hans mor har fået nødhjælp til at kunne tilberede et måltid "bouille", foto: Charles Eckert/ActionAid.

Immacula har opholdt sig i et midlertidigt læskur i Mariani-området de sidste to uger sammen med Peterson og sin otte-årige datter Jessica. Hendes mand har hun ikke set siden jordskælvet. Immacula ser traumatiseret ud og fortæller, at hun lige efter jordskælvet havde svært ved at spise den smule mad, hun fandt, men at hun tvang sig til det for at overleve. Hendes naboer hjalp hende med mad, fordi hun ingenting havde.

Folk i lejren har organiseret sig med bl.a. kuponer, klar til at modtage hjælp. De følger ivrigt uddelingen, men opfører sig roligt. Familien ved siden af Immacula har travlt med at sømme noget træ sammen, som de har fundet. Andre vasker. Et barn griner.

Pladsen i lejren er trang. Lyden af generatorer, radioer og børn fylder luften. Kvinder sidder med curlers i håret, mænd barberer sig, andre spiller domino som et udtryk for normalitet i stærk kontrast til omgivelserne.

Snart starter diskussionerne om at få folk på benene og i gang igen. Fremtiden er næsten umulig at forestille sig. Der er brug for hjælp i en enorm skala – men i dag gik i hvert fald én lille dreng i seng efter at have fået mad.

Læs også Sådan hjælper ActionAid i Haiti

42-årige Immacula Jeanty har tilberedt mad til sin søn Peterson og sin datter Jessica, foto: Charles Eckert/ActionAid.
42-årige Immacula Jeanty har tilberedt mad til sin søn Peterson og sin datter Jessica, foto: Charles Eckert/ActionAid.
Send til en ven   Print siden  
Støt de nødlidende i Haiti ved at sende en sms med teksten: <br /><b>STØT</b> til nr. <b>1919</b> og bidrag med 100 kroner
Støt de nødlidende i Haiti ved at sende en sms med teksten: 
STØT til nr. 1919 og bidrag med 100 kroner